Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Marzec
 

 

Spotkanie szkoleniowe nt.: ”Sady zraźnikowe i nasienne w Polsce”.
Skierniewice, 6 marca 2007 r.

 


 W dniu 6 marca w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa odbyło się spotkanie szkoleniowe nt.: ”Sady zraźnikowe i nasienne w Polsce”. Takie jednodniowe spotkania, połączone ze szkoleniem, organizowane są już od kilku lat przez Zakład Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa ISK. Tematyka spotkania dotyczyła aktualnych problemów z zakresu zdrowotności drzew w sadach zraźnikowych i nasiennych, a także zmian w wymaganiach szczegółowych dotyczących produkcji i jakości materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Spotkanie rozpoczęła Pani Profesor dr hab. Danuta M. Goszczyńska - Dyrektor Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, która przedstawiła osiągnięcia i tematykę badawczą Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w ostatnich pięciu latach. W czasie szkolenia wygłoszono następujące wykłady:
Mgr Krzysztof Smaczyński (Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie) – „Zmiany w szczegółowych wymaganiach dotyczących wytwarzania i jakości materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych i winorośli”

Dr Tadeusz Malinowski (ISK) – „Ospowatość śliwy (szarka) - poważne zagrożenie dla produkcji drzew pestkowych. Czy można zabezpieczyć się w 100%?”

Dr Mirosława Cieślińska (ISK) – „Fitoplazmy drzew owocowych – występowanie, szkodliwość i zapobieganie”

Prof. dr hab. A. Czynczyk (ISK) – „Stan aktualny sadów zraźnikowych i nasiennych oraz potrzeba ich utrzymania po przystąpieniu do UE”

W czasie dyskusji, która rozpoczęła się po wykładach, producenci szczególną uwagę zwracali na bardzo restrykcyjne wymagania dotyczące zdrowotności materiału szkółkarskiego, a zwłaszcza problemów związanych z utrzymaniem drzewek śliw, brzoskwiń i moreli wolnych od najgroźniejszej choroby wirusowej – szarki. Wiele pytań dotyczyło również fitoplazm drzew owocowych. W dyskusji zwrócono też uwagę na niepokojące zjawisko, jakim jest niskie wykorzystanie oczek (zrazów) z sadów zraźnikowych. Według zgodnej opinii uczestników spotkania, zjawisko to jest to wynikiem produkowania dużej liczby drzewek w nowej kategorii jakościowej - materiału CAC (Conformitas Agraria Communitatis). W spotkaniu wzięło udział 48 osób, w tym właściciele większości sadów nasiennych i zraźnikowych, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, pracownicy Ośrodka Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach oraz pracownicy naukowi ISK.

Fotoreportaż

Foto: Paweł BielickiPowrót do listy aktualnosci: 2007
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >