Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Lipiec
   Posiedzenie Rady Programowej Krajowego Centrum Zasobów Genowych.
Skierniewice, ISK, 9 lipca 2007 r.

 


            Dnia 9 lipca 2007r. odbyło się w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach posiedzenie wyjazdowe Rady Programowej Krajowego Centrum Zasobów Genowych. Uczestniczyli w nim Członkowie Rady wywodzący się z różnych ośrodków naukowych Polski – Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w  Puławach, Instytut Genetyki PAN w Poznaniu, AR Lublin, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Instytut Warzywnictwa i ISK w Skierniewicach. W spotkaniu, także uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie otworzył oraz przywitał gości Z-ca Dyrektora ds. Naukowych prof. dr hab. Edward Żurawicz.
            Goście przed południem zwiedzili, jedną z największych w Europie kolekcji jabłoni (około 1300 odmian) w Sadzie Pomologicznym w Skierniewicach, a w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach kolekcje gruszy, śliw, czereśni, wiśni, brzoskwini, moreli, leszczyny, orzecha włoskiego, podkładek drzew owocowych prowadzonej w formie piennej i rzadkich gatunków roślin sadowniczych wdrażanych do produkcji (rokitnik, dereń, świdośliwa, jagoda kamczacka, róża wielkoowocowa, bez czarny).
            Druga część dnia na posiedzeniu Rady poświęcona była sprawie zabezpieczenia i opisu krajowych kolekcji in situ i ex situ roślin użytkowych (roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych i rolniczych) potrzebnych do stworzenia bazy danych Europejskiego Banku Genów roślin użytkowych. Ponadto omawiano bieżące sprawy organizacyjne dotyczące ochrony krajowych zasobów genowych.
            Na koniec spotkania goście wyrazili głębokie uznanie dla pracowników naukowych i technicznych ISK za dobrą organizację i bardzo wysoki poziom prowadzenia kolekcji roślin sadowniczych i ozdobnych.


Powrót do listy aktualnosci: 2007
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >