Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Luty
 

 

XII Ogólnopolska Konferencja Szkółkarska pt. ”Aktualne problemy w produkcji szkółkarskiej roślin ozdobnych”
5 – 6 luty  2008, Skierniewice


W dniach 5 – 6 lutego 2008 r. w Skierniewicach odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja Szkółkarska pt. ”Aktualne  problemy w produkcji szkółkarskiej roślin ozdobnych”
Organizatorem XII Ogólnopolskiej Konferencji Szkółkarskiej była Pracownia Szkółkarstwa Roślin Ozdobnych wraz z Zakładem Ekonomiki, Marketingu i Upowszechniania Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Konferencja odbywała się w Skierniewicach w kinoteatrze „Polonez” i zgromadziła prawie 200 osób. W ciągu dwóch dni wygłoszono ponad 30 referatów. Wszystkie referaty zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych. W konferencji brali udział także przedstawiciele Zarządu Związku Szkółkarzy Polskich. Pani Magdalena Tomżyńska, członek Zarządu ZSZP, przedstawiła najnowsze dokonania Związku, tj. nową witrynę internetową ZSZP oraz plany wydania książki nt. norm jakościowych ozdobnego materiału szkółkarskiego.

Na konferencji dużo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z rozmnażaniem drzew i krzewów ozdobnych przez sadzonki i szczepienie oraz optymalizacją nawożenia oraz wykorzystania podłoży bezglebowych w uprawie pojemnikowej. Przedstawiono także wiele ciekawych,  mniej znanych, lecz wartych szerszego rozpropagowania roślin z rodziny wrzosowatych. Zwrócono także uwagę na coraz większe problemy producentów drzew i krzewów ozdobnych z występowaniem chwastów w uprawie zarówno gruntowej jak i pojemnikowej. Podkreślano znaczenie właściwego doboru drzew i krzewów do sadzenia na terenach zieleni miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem odporności na zasolenie i niedostatek wody w glebie.

Drugi dzień konferencji zdominowały referaty związane z ochroną szkółek przed chorobami i szkodnikami, w tym z występowaniem i szkodliwością nicieni. Konferencja, która zgromadziła wielu uczestników, dała możliwość zapoznania się zarówno z osiągnięciami naukowymi jak i rozwiązaniami praktycznymi, nawiązania współpracy i wymiany poglądów, co z pewnością będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi produkcji szkółkarskiej w Polsce.

Fotoreportaż

Foto: Marek SłowińskiPowrót do listy aktualnosci: 2008
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >