Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Maj
 

 Majówka w Sadzie Ekologicznym
Nowy Dwór, 07.05.2008


 W dniu 7 maja w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym w Nowym Dworze odbyło się drugie spotkanie pt. „Majówka w Sadzie Ekologicznym”. Zainaugurowało ono piąty już sezon działalności pierwszego w Polsce Ekologicznego Sadu Doświadczalnego, w którym Instytut prowadzi wielowątkowe badania na rzecz ekologicznej produkcji owoców.

Na początku spotkania Pani Profesor dr hab. Danuta M. Goszczyńska - Dyrektor Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, powitała zaproszonych gości i przedstawiła im tematykę badawczą. Kolejnym mówcą była Pani dr Elżbieta Rozpara – Kierownik Zakładu Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa. Zarysowała ona historię powstania pierwszego w Polsce Ekologicznego Sadu Doświadczalnego i omówiła główne kierunki prowadzonych w nim badań. Przedstawiła także plany rozwoju sadu na najbliższe lata. Swoim wystąpieniem rozpoczęła seminarium, w czasie którego zostało wygłoszonych 6 referatów. Dotyczyły one między innymi: gatunków i odmian najbardziej przydatnych do nasadzeń ekologicznych, praktycznej  uprawy roślin sadowniczych metodami ekologicznymi, ekologicznej ochrony drzew i krzewów owocowych przed szkodnikami i chorobami.

Druga część spotkania rozpoczęła się pokazem maszyn sadowniczych. Firma ‘Agrolas Co.’ zaprezentowała maszynę włoskiej firmy ‘Gramegna’ służącą do zwalczania chwastów i utrzymywania czarnego ugoru pod koronami drzew. Maszyna była wyposażona w urządzenie do omijania pni drzew. Drugą zaprezentowaną na pokazie maszyną była kosiarka z rozdrabniaczem wyposażona w talerze podkaszające pod koronami drzew i element uchylny pozwalający omijać pnie drzew.
Po pokazie maszyn uczestnicy spotkania rozpoczęli szczegółowe zwiedzanie doświadczeń, prezentowanych przez ich autorów. Pierwszym zwiedzanym obiektem była doświadczalna szkółka ekologiczna. Następnie zwiedzający przeszli do doświadczeń z oceną przydatności do uprawy  ekologicznej odmian: śliw, wiśni, czereśni, jabłoni i grusz a także doświadczeń dotyczących ekologicznych metod ochrony drzew przed chorobami i szkodnikami. Zainteresowani obejrzeli również kwaterę demonstracyjną kilku gatunków roślin jagodowych przydatnych do uprawy ekologicznej.

Jednym z ważniejszych celów tego spotkania było pokazanie zainteresowanym możliwości ekologicznej produkcji owoców i wzajemna wymiana poglądów na temat uprawy drzew i krzewów jagodowych ekologicznymi metodami. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, władz lokalnych, pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Inspekcji Ochrony Roślin, pracownicy naukowi Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa a także innych ośrodków badawczych oraz liczni producenci zainteresowani ekologicznymi metodami produkcji owoców.

Fotoreportaż 


Organizatorem Majówki w Sadzie Ekologicznym był Zakład Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa i Pracownia Upowszechniania.Powrót do listy aktualnosci: 2008
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >