Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Marzec
 

 

Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych
Ossa, 18-19.03.2009 r.

 


W dniach 18-19 marca 2009 r. w Centrum Kongresowym & SPA  w Ossie k. Białej Rawskiej odbyła się 52 Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych. W tym roku po raz pierwszy w zorganizowaniu konferencji oprócz Zakładów: Ochrony Roślin Sadowniczych i Upowszechniania ISK, uczestniczyła firma Bayer Crop Science. Zarówno lokalizacja imprezy (niemalże w samym centrum największego zagłębia owocowego Europy), omawiana tematyka, jak i  szeroka  kampania informacyjna prowadzona przez Instytut i Bayer Crop Science, oraz towarzysząca  konferencji wystawa maszyn i innych środków do produkcji owoców ściągnęły do Ossy tłumy  sadowników i przedstawicieli służb ochrony roślin, nie tylko z bliskiego rejonu grójeckiego. Amfiteatralna sala licząca 650 miejsc wypełniona była po brzegi.

Konferencję otworzyli: Z-ca Dyrektora ISK, prof. Mieczysław Grzesik oraz Dyrektor Bayer Crop Science dr Manfred Weiser, którzy powitali przybyłych gości: Podsekretarza Stanu w MRiRW Mariana, Zalewskiego, Głównego Inspektora Ochrony Roślin – Tadeusza Kłosa, Dyrektora Departamentu Nasiennictwa i Ochrony Roślin MRiRW – Bogusława Rzeźnickiego  i gospodarzy terenu, oraz licznie przybyłych uczestników konferencji.

 Zainteresowanie tematyką konferencji było niezwykle duże. Pomimo 8 godzinnego programu, w pierwszym dniu konferencji ogromna sala widowiskowa pozostała wypełniona aż do końca obrad. W trakcie tej sesji przedstawiciele MRiRW i PIORiN, pracownicy naukowi ISK, oraz firmy Bayer przedstawili zarówno prawne jak i merytoryczne uwarunkowania ochrony roślin w Polsce, wynikające z uregulowań przyjętych przez UE.

Drugi dzień obrad, przy nieco mniejszej liczbie słuchaczy, okazał się również interesujący, gdyż prezentowane były doniesienia dotyczące aktualnych problemów występowania i zwalczania uciążliwych szkodników: zwójkówek, miodówek i roztoczy oraz chorób w sadach i na plantacjach roślin jagodowych. Omawiano także niezwykle istotny problem odporności agrofagów na stosowane środki ochrony roślin oraz przedstawiono inne istotne czynniki wpływające na ich skuteczność.

 Z uwagi na bogaty program, część doniesień przedstawiono w formie posterów. Przez dwa dni, w dodatkowej sali, sadownicy mogli zapoznawać się z rezultatami badań przedstawionymi w formie graficznej (tabele, wykresy i zdjęcia) na 24 planszach. Autorzy tych prac udzielali zainteresowanym dodatkowych informacji.

Dla uczestników konferencji przygotowano materiały w których opublikowano referaty, doniesienia i inne informacje dotyczące poszczególnych tematów.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą konferencji była Wystawa, na której 32 firmy oferowały producentom maszyny, sprzęt, środki produkcji oraz usługi dotyczące ochrony sadów i plantacji.

 

Fotoreportaż

 

 Powrót do listy aktualnosci: 2009
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >