Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Wrzesień
 

 Konferencja Naukowa – Ekonomika Ogrodnictwa
30 września, 2009 r., Skierniewice

 


30 września b.r. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka wspólnie z EkoTechProdukt zorganizowali Konferencję Naukową – Ekonomika Ogrodnictwa pod hasłem: „Ogrodnictwo polskie w obliczu globalizacji i wzrostu zainteresowania produktami  ekologicznymi”. W skład Komitetu Naukowego Konferencji weszli: prof. dr hab. Lilianna Jabłońska, prof. dr hab. Ryszard Hołownicki, dr Eugenia Czernyszewicz, dr Sylwia Kierczyńska, dr Dariusz Paszko, dr Elżbieta Rozpara, dr Lidia Sas Paszt, dr Krzysztof Zmarlicki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Łącznie spotkanie zgromadziło ponad 60 uczestników.

Gości powitał i konferencję rozpoczął Zastępca Dyrektora d.s naukowych prof. dr hab. Edward Żurawicz, a dr Lidia Sas Paszt zaprezentowała projekt badawczy „Innowacyjne produkty i technologie dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych – EkoTechProdukt”.

Prelegenci wygłosili 10 referatów. Dotyczyły one między innymi: rynku usług ogrodniczych w latach 2007-2009, perspektyw rozwoju opłacalnej produkcji truskawek deserowych i przemysłowych w Polsce, poziomu nakładów i kosztów w uprawie pomidorów pod osłonami w zależności od stosowanej technologii produkcji, zróżnicowania wyposażenia w czynniki  produkcji gospodarstw reprodukujących cebule i bulwy kwiatowe w Polsce. Omawiano zagadnienia związane z rynkiem owoców ekologicznych w opinii konsumentów, oceną i perspektywą poszczególnych kanałów dystrybucji na rynku owoców oraz poziomem popytu na rośliny ozdobne w Warszawie w 2007 roku i jego determinanty. Podkreślano również znaczenie i rolę polskiego ogrodnictwa w gospodarce narodowej w latach 1980 – 2008 a także rolę postępu w rozwoju produkcji jabłek w Polsce w ostatnim 50-leciu. Ponadto, zwrócono uwagę na analizę plonów owoców w Polsce oraz w wybranych krajach w latach 1995-2007.

Wszystkie referaty zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych. Podczas paneli dyskusyjnych słuchacze mogli wyrazić swoje zdanie i zadać pytanie prelegentom. Konferencja stworzyła możliwość wymiany poglądów oraz zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, przepisami prawnymi i rozwiązaniami praktycznymi związanymi z polskim ogrodnictwem.

Fotoreportaż

Foto: Ryszard SałudaPowrót do listy aktualnosci: 2009
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >