Strona Główna Struktura Działalność Badawcza Konferencje i Sympozja Laboratoria Oferty Wdrożeniowe
Strona Główna
O nas
Profesor dr Szczepan A. Pieniążek
Aktualności i Ważne Wydarzenia
Współpraca Międzynarodowa
Zakłady doświadczalne
Towarzystwa Naukowe
Katalog stron www
E-mail i dane teleadresowe pracowników
Kontakt


96-100 Skierniewice
ul. Pomologiczna 18
email: isad@insad.pl


Aktualności i Ważne Wydarzenia

Wrzesień
 

 III Warsztaty Ekologiczne z zakresu sadownictwa
Ekologiczny Sad Doświadczalny w Nowym Dworze, 8 września 2010 r.


W dniu 8 września w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka odbyły III Warsztaty Ekologiczne z  zakresu sadownictwa. Warsztaty są okazją do przekazywania do praktyki wyników badań prowadzonych w Instytucie na rzecz ekologicznej produkcji owoców i materiału szkółkarskiego. III Warsztaty były podsumowaniem siedmiu lat wielowątkowych badań, prowadzonych od momentu założenia Ekologicznego Sadu Doświadczalnego w Nowym Dworze -Parceli. Sad ten zajmuje powierzchnię ok. 5 ha, jest nadzorowany przez jednostkę certyfikującą w rolnictwie ekologicznym i ma status gospodarstwa ekologicznego. Prace badawcze prowadzone w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym obejmują między innymi ocenę przydatności do uprawy ekologicznej różnych odmian roślin sadowniczych. Oceną tą objęte są: jabłoń, grusza, śliwa, wiśnia, czereśnia, brzoskwinia, i morela. Oprócz badania odmian w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym badane są również agrotechniczne aspekty ekologicznej produkcji owoców, a w tym: różne modele sadów, sposoby utrzymania gleby w międzyrzędziach i rzędach drzew, formy korony, terminy cięcia drzew i in. Ważne miejsce w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym zajmują doświadczenia dotyczące metod zapobiegania i zwalczania chorób, szkodników i chwastów. Ochrona roślin oparta jest o preparaty biologiczne, dozwolone do stosowania w rolnictwie ekologicznym w Polsce.

 Miejscem obrad III Warsztatów był Dom Regionalnego Produktu Ekologicznego - nowo wybudowany obiekt na terenie Ekologicznego Sadu Doświadczalnego, dzięki dotacji jaką uzyskał Instytut z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W warsztatach uczestniczyło 120 osób z całego kraju. Wśród uczestników była 6-osobowa delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z Panem Michałem Rzytkim - Naczelnikiem Wydziału Rolnictwa Ekologicznego na czele. Wśród gości byli przedstawiciele władz lokalnych, pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Inspekcji Ochrony Roślin, Dyrekcja i pracownicy naukowi ISK, a także przedstawiciele innych jednostek badawczych oraz liczni producenci zainteresowani ekologicznymi metodami produkcji owoców oraz materiału szkółkarskiego.

Uczestników powitał prof. dr hab. Edward Żurawicz - Zastępca Dyrektora Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ds. Naukowych. Dr Elżbieta Rozpara – Kierownik Zakładu Odmianoznawstwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa i zarazem koordynator badań z zakresu ekologicznego sadownictwa w ISK, przedstawiła tematykę badawczą prowadzoną w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym i zapoznała gości z planami rozwoju sadu oraz z nowo powstałym zapleczem laboratoryjno – chłodniczym, w którym badane będą produkty powstałe na bazie surowca uzyskanego w sadzie ekologicznym.

 Pani dr Lidia Sas – Paszt zapoznała zebranych z badaniami prowadzonymi na rzecz ekologicznego sadownictwa w ramach kierowanego przez Nią  Projektu „EkoTech Produkt” pt. „Opracowanie innowacyjnych produktów i technologii dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych”. Projekt ten jest współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W czasie przerwy uczestnicy Warsztatów mieli możliwość degustacji owoców ekologicznych różnych odmian roślin sadowniczych, zaprezentowanych na bogatej wystawie.

W drugiej części obrad, której przewodniczył prof. dr hab. Zygmunt S. Grzyb kryteria doboru odmian do ekologicznych sadów przedstawiła dr Dorota Kruczyńska. Pani dr Hanna Bryk omówiła możliwości i potrzeby ochrony drzew owocowych w ekologicznym sadzie, a dr Teresa Badowska-Czubik - zagadnienia związane z ochroną sadów, jagodników i szkółek ekologicznych przed szkodnikami. Seminarium zakończył Pan mgr Paweł Bielicki, którego wystąpienie dotyczyło problematyki produkcji materiału szkółkarskiego drzew owocowych na potrzeby producentów ekologicznych owoców.
W dyskusji podsumowującej wszystkie wystąpienia głos zabierali uczestnicy spotkania, głównie producenci owoców ekologicznych. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim spraw związanych z ochroną plantacji ekologicznych przed chorobami i szkodnikami oraz zastosowaniem w produkcji ekologicznej bioregulatorów wzrostu zawierających tzw. efektywne mikroorganizmy. Żywo interesowano się także doborem odmian do ekologicznej produkcji owoców.
Warsztaty zakończyła dr Elżbieta Rozpara dziękując wszystkim za przybycie i zapraszając na kolejne Warsztaty Ekologiczne, które planowane są na czerwiec 2011r.

 W trakcie spotkania zainteresowani goście mogli obejrzeć poletka doświadczalne z oceną przydatności do uprawy ekologicznej różnych odmian: śliw, wiśni, czereśni, jabłoni i gruszy, a także doświadczenia dotyczące ekologicznych metod ochrony drzew przed chorobami i szkodnikami. Zainteresowani obejrzeli również ekologiczną szkółkę doświadczalną oraz kwaterę demonstracyjną kilku gatunków roślin jagodowych prowadzonych systemem ekologicznym.

 

FotoreportażPowrót do listy aktualnosci: 2010
Drukuj Wyślij
© Copyright 2006 Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >