Aktualności i Ważne Wydarzenia


Kwiecień
 

 OBCHODY ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ
Skierniewice, 11 kwietnia 2010


Obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Skierniewicach odbyły się 11 kwietnia 2010 r. pod Pomnikiem Niepodległości.
Rozpoczęcie uroczystości zbiegło się z tragicznymi wiadomościami o katastrofie samolotu rządowego Tupolew 154-M z  prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka, wysocy rangą urzędnicy, politycy, duchowni i wojskowi. Zginęło 96 osób. Do katastrofy doszło o godzinie o 8.56 czasu polskiego na lotnisku wojskowym w Smoleńsku w Rosji. Nikt nie przeżył. To największa tragedia w powojennej historii Polski. Polska pogrążyła się w żałobie.
Niedowierzanie, smutek, łzy, myśli o dziwnym zbiegu historii, które zatoczyło koło nad tragicznym miejscem dla Polaków – to wszystko towarzyszyło uczestnikom obchodów tej wyjątkowej rocznicy, która na zawsze w naszej pamięci będzie przypominała o tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
W obchodach rocznicowych w Skierniewicach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, instytucje, harcerze oraz licznie przybyła młodzież. W imieniu mieszkańców i władz Miasta wieniec złożył prezydent Leszek Trębski.
Skierniewice przystąpiły do programu   „Katyń... ocalić od zapomnienia”, który polega na posadzeniu do roku 2010 w Polsce, 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI w celu uczczenia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Jeden DĄB symbolizuje jedno nazwisko z listy katyńskiej.
W ramach obchodów w dowód pamięci dla pomordowanych 70 lat temu m. in. w Katyniu, Charkowie, zostały posadzone dęby na Skwerze Katyńskim przy kościele Wniebowzięcia NMP (Garnizonowym).
W ramach obchodów zaszczyt posadzenia w Skierniewicach jednego z 27 DĘBÓW PAMIĘCI przypadł Instytutowi Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka w imieniu, którego mgr Stanisław Wojciechowski,   Z-ca Dyrektora ds.  Organizacyjno-Prawnych i Gospodarczych ISK, zasadził pamiątkowe drzewko.
DĘBY PAMIĘCI, które posadzono w Skierniewicach zostały wyhodowane i przekazane przez Nadleśnictwo Skierniewice.


Powrót do listy aktualnosci: 2010